Budżet Obywatelski 2023: więcej pieniędzy, więcej możliwości

Budżet Obywatelski

Przed nami dziewiąta odsłona Budżetu Obywatelskiego w Świnoujściu. W tym roku, na projekty zgłoszone przez mieszkańców władze miasta przeznaczyły rekordowe 4 miliony złotych. Wyższa kwota trafi na projekty „miękkie”: o charakterze prospołecznym, kulturalne i sportowe. Kolejna nowość, to możliwość składania wniosków i głosowania przez internet.

Dziewiąta edycja Budżetu Obywatelskiego w Świnoujściu przynosi sporo zmian i ułatwień dla mieszkańców miasta. Przede wszystkim zmienia się kwota przeznaczona na tę inicjatywę. W tym roku będzie to aż 4 031 224,40 zł. W efekcie, łączny koszt realizacji projektów inwestycyjnych, tzw. twardych będzie sięgał kwoty 3 681 224,40 zł. Natomiast łączny koszt realizacji projektów nieinwestycyjnych (miękkich) wyniesie do 350 000 zł. Mieszkańcy Świnoujścia mogą składać wnioski do 29 lipca 2022 r.
– Budżet Obywatelski to tysiące mieszkańców Świnoujścia oddających swoje głosy na projekty zgłaszane przez sąsiadów i znajomych. Budżet Obywatelski to miliony złotych, co roku przeznaczane na inwestycje, które przez wiele lat będą służyć nam wszystkim – mówi Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. – To dzięki aktywności naszych mieszkańców, miasto zmienia się i pięknieje. To Wy najlepiej wiecie, gdzie powinien powstać nowy plac zabaw, pracownia artystyczna albo kreatywny projekt dla Waszych dzieci. Budżet Obywatelski ma w naszym mieście długą historię i zapewniam, że z roku na rok będzie się rozwijał. W bieżącej edycji chciałbym Państwu zaproponować nową platformę internetową, która pozwoli jeszcze bardziej upowszechnić obywatelskie postawy wśród świnoujścian. To kolejny krok w rozwoju naszej lokalnej społeczności. Bo nikt już nie musi nas przekonywać, że decyzja o wprowadzeniu Budżetu Obywatelskiego była słuszna, a inicjatywa ta świetnie sprawdza się w naszym mieście.
Dedykowana Budżetowi Obywatelskiemu strona internetowa dostępna jest pod adresem https://swinoujscie.budzet-obywatelski.org/. Są tam dostępne wszystkie informacje na temat najbliższej edycji BO:

– dokładny harmonogram akcji,
– informacje jak można złożyć wniosek (przez internet oraz stacjonarnie)
– zasady głosowania.
Przed złożeniem wniosku warto pamiętać, że koszt realizacji jednego projektu inwestycyjnego (tzw. twardego) nie może przekroczyć 1 mln złotych, a miękkiego (czyli o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym) – 50 tys. złotych. Wniosek musi mieć poparcie 30 osób. Zanim zostanie złożony, jego autorzy mogą merytorycznie skonsultować propozycję realizacji projektu z komórkami organizacyjnymi Urzędu Miasta i jednostkami organizacyjnymi miasta oraz uzyskać nieodpłatną pomoc w zakresie wstępnego oszacowania kosztu inicjatywy.

Zgłoś projekt i miej realny wpływ na rozwój Twojego miasta. Może to Twój pomysł zostanie zrealizowany w 2023 roku? Wypełnione formularze wniosków, wraz z kompletem wymaganych załączników, należy złożyć w okresie od 8 lipca do 29 lipca 2022 r.

Tekst: BIK UM Świnoujście

Zostaw komentarz

ewyspiarz.info - Serwis Informacyjny.