Będzie płatna, całoroczna strefa parkowania w centrum ŚwinoujściaDzisiaj wprowadziliśmy płatną, całoroczną strefę parkowania w centrum Świnoujścia. Wiem jak wiele kontrowersji wzbudza ten projekt, wiem również jak wielki jest opór przeciwko płaceniu za miejskiej parkingi przez mieszkańców Świnoujścia.
Czytałem Wasze komentarze na forach internetowych i na Facebooku, słuchałem rozmów, które odbywały się w ostatnich dniach na ulicach Miasta. Rozumiem złość czy nawet wściekłość, która się pojawia w związku z wprowadzeniem strefy. Chcę Wam powiedzieć, że macie prawo do tych uczuć. Macie prawo się nie zgadzać na wprowadzenie tak dużych obciążeń finansowych. Myślę, że są to zupełnie- w takiej sytuacji – naturalne, ludzkie uczucia.
Każdy kto mnie zna, wie, że od wielu lat jestem zwolennikiem wprowadzenia płatnych parkingów w Świnoujściu, nie ukrywałem swoich poglądów, wielokrotnie wyrażałem je podczas sesji miasta czy prac nad przyszłością Świnoujścia; mimo moich zdecydowanych poglądów była to dla mnie bardzo trudna decyzja, zarówno jako radnego miasta Świnoujście jak i przewodniczącego Klubu Platformy Obywatelskiej w Radzie Miasta. Jako Klub pracowaliśmy nad uchwałą zaproponowaną przez Prezydenta Janusza Żmurkiewicza od dłuższego czasu. Dziękuję za zaangażowanie Elżbieta Jabłońska, Leszkowi Wadze oraz Wiesławowi Górecznemu, dzięki Wam obniżyliśmy opłatę dla mieszkańców za parkowanie przy ulicach zamieszkania z kwoty 600 zł rocznie do kwoty 150 zł za rok. Wnioskujemy również o natychmiastowe obniżenie opłaty za bilety komunikacji autobusowej, budowę nowych parkingów, wprowadzenie roweru miejskiego oraz zmianę polityki parkingowej w mieście.
Jednocześnie zachęcam do innego spojrzenia na problem Strefy Płatnego Parkowania, parkowanie jest płatne w setkach miast Polski i tysiącach miejsc na świecie. Świnoujście jest jednym z ostatnich miast w Polsce gdzie dotąd nie było płatnej strefy parkowania w centrum.
Pierwszy parkometr powstał w 1927 roku w USA, tam opłata za publiczne parkingi jest powszechna i bardzo popularna.
Zachęcam również do spojrzenia na Miasto jako wspólnotę, zachęcam do postawienia pytania: „Co się stanie jeśli płatna strefa parkowania nie powstanie w centrum?” jak będzie wyglądało nasze miasto za 5, 10, 15 lat jeśli nie wprowadzimy strefy? Działania prezydenta mają na celu zachęcenie mieszkańców do przesiadki na rower, komunikację miejską czy zwiększenie ruchu pieszego. Pomyślmy czy, jeśli będzie to możliwe, przesiadka na rower czy zostawienie samochodu pod domem i pójście do pracy na piechotę nie przyniesie większych oszczędności w domowym budżecie niż nadmierne eksploatowanie samochodu?
Dostaję wiele głosów poparcia dla projektu wprowadzenie strefy jednocześnie ludzie sygnalizują, że boją się internetowego hejtu, dlatego nie zabierają głosu w dyskusji. Chcę z całą stanowczością oświadczyć, że nie będzie mojej zgody na internetową przemoc, grożenie taczkami czy utopieniem w kanale, nie będę akceptował obrażania i wulgaryzmów, natomiast tych którzy potrafią dyskutować zapraszam do podzielenia się swoimi opiniami.

Radnego miasta Świnoujście
Jan Borowski


Dodaj komentarz