Delegacja miasta Cassino w Międzyzdrojach

Delegacja miasta Cassino w Międzyzdrojach

To już kolejna wizyta miasta partnerskiego Cassino w Międzyzdrojach, lecz pierwsza w ramach wymiany dzieci i młodzieży. W dniach 26 – 29 maja br. 18 -osobowa grupa lekkoatletów z klubu lekkoatletycznego „A.S.D. Aprocis Cassino” oraz CUS wraz z opiekunami oraz przedstawicielami miasta Cassino miała okazję spędzić majowy weekend w Międzyzdrojach. Głównym celem pobytu delegacji włoskiej było uczestnictwo w V Memoriale im. Ireny Szewińskiej w dniu 28 maja br. Memoriał organizował klub lekkoatletyczny AL. Międzyzdroje, a udział w nim wzięło łącznie ponad 400 zawodników. Podczas tego wydarzenia nie mogło zabraknąć trenera i męża śp. Ireny Szewińskiej Pana Sławomira Janusza Szewińskiego, który wspólnie z burmistrzem Mateuszem Bobkiem i gościem specjalnym meetingu sprinterem i srebrnym medalistą olimpijskim Marianem Woroninem dokonali oficjalnego otwarcia imprezy.

Nasi goście z Włoch mieli doskonałą okazję do poznania Międzyzdrojów i naszych sołectw. Zorganizowaliśmy im wycieczkę, połączoną ze zwiedzaniem atrakcji turystycznych Wicka ( buniekr V3), Wapnicy ( Jeziorko Turkusowe ) i Lubina ( grodzisko średniowieczne ). Włosi byli bardzo zaskoczeni i nie spodziewali się, że zwiedzać będą nie poruszając się busem lecz kolejką turystyczną. Szczere wyrazy szacunku i podziękowania składamy na ręce dla naszych partnerów, którzy bezkosztowo i z pełnym zaangażowaniem wsparli nasze działania.

W ciągu tych kilku dni grupa młodzieży trenowała przebieżki na plaży i na terenie miasta, oddała hołd i zobaczyła pomnik gen. Władysława Andersa. W sobotni wieczór cała grupa podziwiała wirujące na parkiecie w hali sportowej pary taneczne, które podczas turnieju „Perła Bałtyku” walczyły o jak najlepsze miejsca.
Burmistrz Mateusz Bobek osobiście oprowadził gości z Cassino po naszym Urzędzie i rozmawiał o możliwościach przekazania pomnika Gen. Władysława Andersa do Cassino, zaś obecny architekt z Cassino przedstawił koncepcję przekazania Międzyzdrojom obelisku z historią Cassino. Ustalenia w tym zakresie będą kontynuowanie.
Przypomnijmy, iż nawiązanie współpracy partnerskiej naszych miast nastąpiło w roku 2015r.,podpisano wówczas list intencyjny o współpracy. Współdziałanie było kontynuowane w 2019r. w ramach obchodów 75- lecia bitwy o Monte Cassino. W 2020r. podjęto uchwałę Rady Miejskiej nr XIX/220/20 z dnia 27 lutego 2020r. w sprawie współpracy partnerskiej z Miastem – Gminą Cassino. Współpraca jest kontynuowana i obejmuje obszary historii, promocji, kultury, turystyki, edukacji i sportu, wymiany dzieci i młodzieży oraz udziału w imprezach i wydarzeniach edukacyjno – sportowo – rekreacyjnych.

Anetta Czyżak
UM Międzyzdroje

Facebook komentarze
Translate »