Dzień Niepodległości Ukrainy.

Слава Україні!

Dziś, 24 sierpnia, obchodzony jest Dzień Niepodległości Ukrainy.
Tego dnia mija również pół roku od rozpoczęcia 24 lutego rosyjskiej agresji, w wyniku której Ukraińcy stracili 13 procent terytorium. Po nieudanej próbie zdobycia przez Rosjan Kijowa, w ostatnich miesiącach inwazja przeistoczyła się w wojnę na wyniszczenie na wschodzie i południu kraju.

31 lat temu, 24 sierpnia 1991, ukraińska Rada Najwyższa przyjęła Akt Niepodległości Ukrainy. Ogłaszał on obywatelom i światu, że odtąd istnieje niepodległe demokratyczne państwo ukraińskie. Przyjęto nazwę składająca się z jednego słowa – Ukraina. Wcześniej była to Ukraińska Socjalistyczna Republika Radziecka.

W związku z wyjątkową datą oraz sobotnim zamachem na córkę jednego z głównych ideologów Kremla – Aleksandra Dugina, ukraińskie i zachodnie służby alarmują, że dzisiaj może dojść do prowokacji ze strony Rosji i intensyfikacji ostrzałów.

– W tym tygodniu Rosja może spróbować zrobić coś szczególnie ohydnego, szczególnie okrutnego. Takiego mamy wroga. Jednym z kluczowych zadań wroga jest poniżenie nas, Ukraińców, niedocenienie naszych możliwości, naszych bohaterów, rozpowszechnianie nieufności, strachu, poszerzanie konfliktów – ostrzegał kilka dni temu w internetowym wystąpieniu prezydent Wołodymyr Zełenski.

foto: ewyspiarz
Слава Україні!

Zostaw komentarz

ewyspiarz.info - Serwis Informacyjny.