Dzień Ratownictwa Medycznego – święto pomagania

Dzień Ratownictwa Medycznego

Od 11 lat w dniu 13 października obchodzony jest Światowy Dzień Ratownictwa Medycznego.
Jest on okazją, by poświęcić chwilę uwagi pracy ratowników. W naszym kraju pracuje około 13 tys. ratowników medycznych. Jest to ciężka, odpowiedzialna i stresująca praca. Ratownicy medyczni, często ryzykują własne życie i zdrowie, by dotrzeć do potrzebującego na czas i udzielić mu pomocy. To oni jako pierwsi pojawiają się na miejscach wypadków, katastrofy, nagłego zachorowania i udzielają pierwszej pomocy osobom, które tej pomocy potrzebują.

Praca w karetce pogotowia to nieustanna walka z czasem, konieczność podejmowania trudnych decyzji, a także ogromny wysiłek fizyczny i umysłowy. Ratownicy medyczni każdego dnia ratują zdrowie i życie setek tysięcy osób. Ustawą z dn. 8 września 2006 roku o Państwowym Ratownictwie Medycznym został ustanowiony Dzień Ratownictwa Medycznego, obchodzony 13 października. Dzień ratownika ma też swojego patrona – jest to błogosławiony Gerard Tonque.

Święto ratownictwa medycznego powinno być powodem do radości, jednak coraz częściej pojawiają się informacje o braku osób zainteresowanych pracą w charakterze ratownika. W wielu województwach są karetki, ale nie ma osób, które mogłyby w nich pracować. Czy Dzień Ratownika Medycznego w Polsce jest rzeczywiście powodem do świętowania? Dlaczego tylu ratowników decyduje się na odejście z zawodu?

Zespół ratownictwa medycznego
Zdjęcie: Zespół ratownictwa medycznego w Świnoujściu.

Od kilku tygodni w całej Polsce trwa protest ratowników medycznych. W ramach strajku wielu z nich zdecydowało się opuścić swoje stanowiska pracy – masowo sypią się zwolnienia lekarskie.Fakt ten wynika z ogólnopolskiej akcji protestacyjnej.

Ratownicy w różnych częściach Polski protestują przeciwko niskim wynagrodzeniom oraz złym warunkom pracy. Apelują do rządzących o podjęcie rozmów i realizację ich postulatów.Ratownicy podkreślają, że jeśli nie dojdzie do porozumienia, zaostrzą protest.

Ratownik medyczny to trudny zawód. Wymaga empatii oraz dbałości o najwyższe standardy wykonywania swoich obowiązków.
Niskie zarobki, praca pod wpływem stresu i ogromna odpowiedzialność – Szkoda, że nie widzą tego osoby odpowiedzialne za taki stan naszej służby zdrowia.

foto. ewyspiarz.info
➡️ Śledż nas na Facebooku


Zostaw komentarz / Facebook