Komunikat Prezydenta Świnoujścia Janusza Żmurkiewicza

Dziś (wtorek 10 marca 2020) zwołałem posiedzenie miejskiego zespołu zarządzania kryzysowego w sprawie aktualnej sytuacji dotyczącej koronawirusa. W posiedzeniu uczestniczyli Komendant Placówki Straży Granicznej w Świnoujściu, Komendant Miejski Państwowej Straż Pożarnej w Świnoujście, przedstawiciele służb sanitarnych, policji oraz zastępcy prezydenta miasta.
Sytuacja na piątek 10 marca 2020 r. godzina 10.00.
1. Zgodnie z ogólnokrajowym poleceniem MSWiA wprowadzono kontrole sanitarne na wszystkich przejściach granicznych w Świnoujściu;
2. Każdy z pasażerów wchodzących w Szwecji na pokład promu ma mierzoną temperaturę i jest obserwowany pod kątem ewentualnych objawów zakażenia koronawirusem. Na pokładzie pasażerowie otrzymują tzw. karty lokalizacji, w których zobowiązani są do wpisania swoich szczegółowych danych, w tym o miejscu przebywania w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Karty są zbierane od pasażerów po dobiciu promu do portu w Polsce.
3. Dziś (wtorek 10 marca 2020) od godziny 13.00 kontrole sanitarne zostają wprowadzone także na przejściach granicznych Świnoujście – Garz i Świnoujście – Ahlbeck i będą prowadzone przez całą dobę aż do odwołania.
4. Funkcjonariusze Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej będą badać temperaturę osób wjeżdżających do Świnoujścia w autobusach i busach, czyli pojazdach powyżej 8 pasażerów.
Na potrzeby tych badań miasto kupiło bezdotykowe termometry. Jeżeli potrzebna będzie także inna pomoc z naszej strony, to oczywiście jesteśmy do dyspozycji.
Wszystkie służby jednogłośnie zaapelowały do świnoujskich mediów o zamieszczanie wyłącznie rzetelnych, potwierdzonych przez służby sanitarne, informacji dotyczących potencjalnych zakażeń koronawirusem na terenie Miasta Świnoujście.
Sytuacja jest dynamiczna, należy zachować ostrożność, ale wywoływanie paniki temu nie służy.
Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej Aneta Szymanowska zaprzeczyła spekulacjom jednego z lokalnych portali, że w mieście odnotowano pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem. Jak poinformowała, pacjent został zdiagnozowany w oddziale zakaźnym Szpitala Wojewódzkiego przy ulicy Arkońskiej w Szczecinie. Nie stwierdzono u niego zakażenia koronawirusem. Ma zleconą antybiotykoterapię. Wrócił do domu

Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz

Zostaw komentarz / Facebook

Dodaj komentarz