Obywatelska Kontrola Wyborów
gazowiec Lech Kaczyński

“Lech Kaczyński” pod francuską banderą płynie do Świnoujścia

Wypełniony LNG gazowiec “Lech Kaczyński” wyruszył w pierwszy rejs do gazoportu w Świnoujściu. Statek przywiezie do Świnoujścia gaz z terminala Sabine Pass w Stanach Zjednoczonych. Jednostka może zabrać na swój pokład 70 tysięcy ton gazu skroplonego.
W amerykańskim terminalu Cheniere Sabine Pass gazowiec pobrał ładunek LNG na podstawie długoterminowej umowy zawartej przez PGNiG z Port Arthur LNG, LLC, spółką zależną Sempra LNG & Midstream, LLC. Dzięki temu kontraktowi polska spółka zagwarantowała sobie roczne dostawy ok. 2 mln ton surowca przez 20 lat.

– Obecne dane wskazują, że w 2022 r. to Katar będzie największym eksporterem LNG, zbliżając się do 80 mln ton LNG rocznie. Walka o pierwszą pozycję eksportera nie jest jednak zakończona. Niektóre dane mówią, że Australia może osiągnąć 81 mln ton LNG. Na trzecim miejscu uplasowały się z kolei Stany Zjednoczone, które wyeksportowały ok. 77 mln ton – komentuje Andrzej Sikora, prezes Instytutu Studiów Energetycznych ( ISE).

Z danych ISE wynika, że w ubiegłym roku Polska odebrała 38 transportów z USA o łącznym wolumenie ok. 2,37 mln ton LNG (ok. 3,23 mld metrów sześciennych). A także 17 dostaw z Kataru – ok. 1,67 mln ton (ok. 2,30 mld metrów sześciennych) oraz dwa transporty z Nigerii po ok. 0,13 mln ton LNG (ok. 0,17 mld metrów sześciennych).

➡️ Śledż nas na Facebooku | wyspiarz.info


Facebook komentarze
Dopilnujmy, by wybory były uczciwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »