Los przeprawy promowej po otwarciu tunelu w Świnoujściu.

tunel

Jaki los czeka przeprawy promowe w Świnoujściu po otwarciu tunelu w 2022 roku.
– Konieczne dla bezpieczeństwa miasta jest utrzymanie funkcjonowania jednej nitki przeprawy promowej w centrum Świnoujścia, tj. przeprawy Warszów. Przeprawa Centrum, obsługująca obecnie ruch ciężarowy i turystyczny, zostanie zamknięta. Przeprawa Warszów będzie w znacznej mierze wykorzystywana przez pieszych, zarówno mieszkańców jak i turystów oraz rowerzystów. Będzie pełniła rolę alternatywnego połączenia pomiędzy wyspami, co jest niezbędne w przypadku awarii, wypadku czy chociażby prowadzenia okresowych prac serwisowych w tunelu. Takie rozwiązanie zapewni bezpieczeństwo komunikacyjne miasta i zapobiegnie odcięciu go od reszty kraju w przypadku konieczności zamknięcia tunelu.

Analiza techniczno-ekonomiczna promów Bielik wykazała konieczność remontów dwóch jednostek, wyprodukowanych w latach 1998-99 w zakresie rozwiązań napędu głównego. Kadłubowo i konstrukcyjnie promy te są nowoczesnymi jednostkami i mogą być eksploatowane jeszcze przez kolejne lata. Zakłada się, że po otwarciu tunelu, przeprawę Warszów będą obsługiwać dwa promy typu Bielik z obecnie pływających czterech. Dodatkowo, przeprawę wesprze prom typu Karsibór wyremontowany w latach ubiegłych – czytamy na oficjalnej stronie urzędu miasta (https://www.swinoujscie.pl/).

Teraz trochę faktów.

Utrzymanie tunelu i przeprawy promowej to koszt ok. 20 mln złotych.
Przez wiele lat miasto otrzymywało na dwie przeprawy subwencję z budżetu państwa w wysokości 25 mln złotych.
W trosce o zabezpieczenie środków radna Joanna Agatowska (SLD) apelowała do Prezydenta o wystąpienie do polskiego rządu albo Sejmu o zmianę ustawy, która pomogłaby utrzymać tak kosztowny wydatek, jak utrzymanie tunelu i przeprawy, która musi pozostać choćby na wypadek stłuczki czy awarii tunelu! Bo wtedy miasto, wisząc na jednej rurze, będzie odcięte od świata.
Prezydent Janusz Żmurkiewicz skierował wniosek do Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej 22.09.2021 r., a 5 dni później otrzymał negatywną odpowiedź, z której wynika, że od roku 2023 nie otrzymamy z budżetu państwa wsparcia finansowego. Koszty utrzymania tunelu i przeprawy promowej spadną na mieszkańców miasta Świnoujścia! Bo to z naszych podatków trzeba będzie za to płacić.

Szczegółowo odmowę finansowania przeprawy promowej wyjaśnia Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Sebastian Skuza w piśmie skierowanym do prezydenta Świnoujścia Janusza Żmurkiewicza.


Zostaw komentarz / Facebook