Los przeprawy promowej | Stanowisko prezydenta miasta Świnoujście.

prezydent miasta Świnoujście

Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz zamieścił post na swoim profilu na FB, w którym odnosi się do artykułów zamieszczonych w lokalnych mediach. Na naszym portalu pisaliśmy 7 pażdziernika tutaj: https://ewyspiarz.info/los-przeprawy-promowej-po-otwarciu-tunelu-w-swinoujsciu/

Pełna treść postu prezydenta miasta Świnoujście.

Jak Państwo wiedzą, od lat dostajemy środki z budżetu państwa na utrzymanie obu przepraw promowych. W 2018 roku napisałem do Ministra Infrastruktury prośbę o zwiększenie kwoty tej subwencji, dzięki czemu dostaliśmy dwa miliony złotych rocznie więcej, co w skali ostatnich czterech lat daje osiem milionów. W tym samym piśmie napisałem, że po otwarciu tunelu i likwidacji przeprawy Centrum, na samą przeprawę Warszów nie będziemy starać się o subwencję z budżetu państwa. Nie dlatego, że nie chcemy, tylko dlatego, że wyklucza to obowiązująca ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o to, że aby móc starać się o te pieniądze, promy Bielik musiałyby przewozić w ciągu doby powyżej 2000 pojazdów (tak mówi ustawa).
Po otwarciu tunelu będzie to po prostu nierealne, bo przecież cały ruch samochodowy skieruje się do tunelu. Jedynym rozwiązaniem, abyśmy mogli wystąpić o pieniądze na Bieliki, jest zmiana zapisów wspomnianej ustawy. Dlatego w sierpniu tego roku wystąpiłem do premiera z prośbą o te zmiany.
Zwróciłem się też do wszystkich parlamentarzystów z naszego województwa o podjęcie inicjatywy poselskiej w tej sprawie. Poza tym sposób finansowania tunelu i przepraw w przyszłości był wielokrotnie dyskutowany i konsultowany z radnymi. Zapytacie Państwo, po co to piszę? Ponieważ uznałem, że wobec informacji pojawiających się ostatnio w mediach, powinniście Państwo znać prawdę. Szczegółów jest sporo i w najbliższym czasie na pewno będę jeszcze do tej sprawy wracał.


Zostaw komentarz / Facebook