Międzyzdroje w Cassino

Międzyzdroje | Wyjazd grupy dzieci i młodzieży do Cassino.

18 maja 2023r. minęła 79. rocznica bitwy o Monte Cassino. W ramach upamiętnienia bitwy żołnierzy polskich pod dowództwem Gen Władysława Andersa, w Cassino zostały zorganizowane różne wydarzenia upamiętniające tę rocznicę. Dzięki staraniom Burmistrza Międzyzdrojów udało się zorganizować wyjazd grupy dzieci i młodzieży, które miały doskonałą okazję by poznać miejsce i historię oraz uczestniczyć w uroczystościach. Do Cassino wyjechała 17-to osobowa grupa młodzieży wraz z opiekunami  tj. harcerze X Szczepu “Gniazdo” oraz młodzież Akademii Lekkoatletycznej Międzyzdroje. Nasza młodzież miała niepowtarzalną okazję by zagłębić się w historię tego miejsca, m.in. uczestnicząc w organizowanym trekkingu szlakiem historycznym bitwy o Monte Cassino. Trekking, wzdłuż otwartej w 2021 roku ścieżki historycznej, wiedzie szlakiem, którym żołnierze 2. Korpusu Polskiego w maju 1944 roku zdobyli klasztor na Monte Cassino. Licząca ok. 12 kilometrów ścieżka prowadzi z centrum miasta Cassino, po zboczach gór okalających miasto, przez Drogę Polskich Saperów, wzgórze Widmo, Gardziel, aż po strategiczne wzgórze 593, zwane Górą Ofiarną, zdobyte przez żołnierzy 3. Dywizji Strzelców Karpackich, na którym stoi pomnik w formie wysokiego obelisku upamiętniający poległych żołnierzy. Trasa była bardzo wymagająca, wąska, pełna kamieni, i błota. Niestety pogoda nas nie rozpieszczała. Jak na warunki śródziemnomorskie było chłodno i ciągle towarzyszyły nam opady deszczu. To nas jednak nie przestraszyło.
Międzyzdroje w Cassino

Warto podkreślić, że organizatorem trekkingu był Klub Biegacza Sporting Międzyzdroje, a prezes Bogusław Mamiński, jest w Cassino powszechnie znanym i cenionym sportowcem i trenerem, a dla nas przede wszystkim międzyzdrojskim, polskim ambasadorem sportu. Międzyzdroje miały również swój wkład w uświetnienie tego wydarzenia. Podczas oficjalnych uroczystości przed startem, rozwinęliśmy prawie 60 m naszej flagi narodowej, którą w dniu 02 maja br. pobiliśmy rekord Polski. Wszyscy byli pod wrażeniem…  
Dzięki uprzejmości strony włoskiej zwiedziliśmy nowoczesne muzeum historyczne w Cassino, gdzie dokładnie poznaliśmy historię zdobycia klasztoru, klasztor na Monte Cassino jak również największe centrum przygotowań olimpijskich w lekkiej atletyce w miejscowości Formia ( ok. 40 km od Cassino ). Nasi lekkoatleci mieli okazję potrenować na stadionie lekkoatletycznym w Cassino. Uczestniczyliśmy w uroczystych obchodach 79 rocznicy bitwy o Monte Cassino na cmentarzu Polskim i spacerowaliśmy po Cassino. To niezwykle ważne, by przede wszystkim młodzież miała możliwość poznawania dzisiejszego świata oraz historii, która jest fundamentem naszej tożsamości. – podsumował burmistrz Mateusz Bobek.

Anetta Czyżak
UM Międzyzdroje

Facebook komentarze
Translate »