Niemiecka kurtaxe

Niemiecka kurtaxe pozostaje bez zmian

Świnoujście stara się o całkowite zniesienie opłaty dla swoich mieszkańców.

8 marca w Świnoujściu odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli samorządu i Świnoujskiej Organizacji Turystycznej z niemiecką branżą turystyczną i samorządowcami z wyspy Uznam. Wydarzenie, w którym wziął udział Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz wraz z zastępcą Pawłem Sujką, było kolejnym z cyklu spotkań dotyczących planowanych przez stronę niemiecką podwyżek tzw. kurtaxy oraz konieczności jej uiszczania nie tylko przez turystów, ale także przez mieszkańców polskiej części wyspy Uznam.
– Przedstawiciele strony niemieckiej poinformowali nas, że Usedom Tourismus GmbH zawiesza wprowadzanie podwyżki kurtaxe, która miała obowiązywać od 1 kwietnia – mówi Prezydent Miasta Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. – Zobowiązali się również wesprzeć inicjatywę świnoujskiego samorządu i ŚOT, by całkowicie znieść tę opłatę dla naszych mieszkańców.
We wcześniejszych spotkaniach z przedstawicielami Świnoujścia uczestniczyli między innymi dyrektor Usedom Tourismus GmbH Michael Steuer, dyrektor Niemieckich Uzdrowisk Thomas Heilmann, dyrektor muzeum w Peenemunde Michael Gericke i niemieccy samorządowcy.
– Spotkania będą kontynuowane, a ich celem jest całkowite zniesienie konieczności wnoszenia opłaty kurtaxe przez mieszkańców Świnoujścia, którzy odwiedzają Niemcy – mówi Piotr Piwowarczyk prezes Świnoujskiej Organizacji Turystycznej. – Dziękujemy niemieckim przedsiębiorcom i naszym przyjaciołom z wyspy Uznam, którzy zaangażowali się w rozwiązanie tego problemu.

Na terenie niemieckich uzdrowisk opłatę zwaną kurtaxe uiszczają nawet turyści jednodniowi. Obecnie opłata ta wynosi 2,70 euro za dzień. W Świnoujściu – zgodnie z polskim prawodawstwem – podobną opłatę uiszcza się dopiero po wykupieniu noclegu i wynosi ona 5,40 zł za każdy nocleg. Turyści jednodniowi, czyli odwiedzający Świnoujście bez noclegu takiej opłacie nie podlegają.

Tekst: ŚOT / BIK UM Świnoujście

Facebook komentarze
Translate »