ekologiczne autobusy

Nowe ekologiczne autobusy trafiły do Świnoujścia

Pięć nowoczesnych, niskoemisyjnych autobusów marki Solaris wyjeżdża dziś na ulice Świnoujścia. Zasilą tabor Komunikacji Autobusowej SA.

W sierpniu ub.r. władze Świnoujścia zdecydowały o powierzeniu firmie Solaris zamówienia na pięć nowych autobusów miejskich. Trzy modele Urbino 12 i dwa modele Urbino 10,5 zgodnie z umową zostały właśnie dostarczone do miasta. Wybrane przez Miasto Solarisy to nowoczesne, komfortowo wyposażone autobusy miejskie z całkowicie niską podłogą. Te w wersji dwunastometrowej pomieszczą 87 pasażerów, w tym 29 na miejscach siedzących, zaś dziesięcioipółmetrowe – 80 pasażerów, w tym 28 na miejscach siedzących.
– Wciąż rozwijamy siatkę połączeń komunikacji autobusowej w Świnoujściu, by jak najwięcej mieszkańców i turystów mogło wygodnie korzystać z niej jako alternatywy do samochodu – mówi Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. – Już dziś spora część mieszkańców miasta może korzystać z komunikacji bezpłatnie, inni za złotówkę, a planujemy kolejne kroki, by obniżać koszty przemieszczania się po Świnoujściu.
Autobusy napędzają nowoczesne silniki diesla spełniające najwyższą normę emisji spalin Euro VI. Pasażerowie mogą korzystać z gniazd ładowania USB. Autobusy wyposażone są w defibrylatory. O komfort termiczny zadba wydajna klimatyzacja oraz system niezależnego od silnika ogrzewania wnętrza. Poziom bezpieczeństwa podnosi cyfrowy monitoring obejmujący wnętrze oraz obszary: przed, za i po prawej stronie autobusu.
– Zgodnie z warunkami przetargu, udzielamy 3-letniej gwarancji całopojazdowej i 12-letniej gwarancji na podwozie i nadwozie – mówi Waldemar Wlazło, Dyrektor Sprzedaży Solaris Bus & Coach sp. z o.o. – Oprócz standardowego szkolenia kierowców, przeszkolimy również pracowników zaplecza technicznego i przekażemy specjalistyczne narzędzia, by sami mogli wykonywać obsługę gwarancyjną i naprawy, co wpłynie na obniżenie kosztów eksploatacji.
Zakup nowoczesnych, niskoemisyjnych autobusów marki Solaris, możliwy był dzięki wsparciu z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. Wartość przedsięwzięcia wynosi 6 943 350 zł brutto, z tego wartość dofinansowania: 4 250 000 zł, a wkład własny: 2 693 350 zł.
Obecnie Komunikacja Autobusowa SA posiada 25 autobusów, w tym pięć nowo zakupionych. Wszystkie przystosowane są do przewozu osób z niepełnosprawnościami. Pojazdy w większości są niskoemisyjne. Ponadto zamówione są jeszcze cztery autobusy elektryczne, których planowany termin dostawy to koniec bieżącego roku. Miejska spółka prowadzi zaawansowane działania, by usprawnić system dystrybucji biletów. Od maja na węźle przesiadkowych funkcjonuje biletomat, gdzie w wygodny i intuicyjny sposób można kupić każdy rodzaj biletu. Od sierpnia rozpoczęty został proces wyposażania autobusów w kasowniki umożliwiające dokonanie zakupu biletu za pomocą karty płatniczej. Do końca września w takie urządzenia mają być wyposażone wszystkie autobusy. Ponadto istnieje możliwość zakupu biletów poprzez aplikację Gopay i Mpay, a także w punktach dystrybucyjnych, których wykaz znajduje się na stronie internetowej Komunikacji Autobusowej.
– Wszystko po to, aby zachęcić pasażerów do zakupu biletu w inny sposób, niż zakup u kierowcy, gdyż te czynności bardzo wpływają na czas przejazdu i zaburzają zaplanowany rozkład jazdy – dodaje Rafał Łysiak, Prezes Zarządu Komunikacji Autobusowej SA w Świnoujściu.

Tekst: BIK UM Świnoujście

Facebook komentarze
Translate »