Panie Prezydencie! Samorządy bojkotują zalecenia rządu, a Świnoujście?

Panie Prezydencie

Rząd zlecił nam uruchomienie syren alarmowych, aby uczcić ofiary katastrofy smoleńskiej. Zdecydowanie odmawiamy – napisał w sobotę na Twitterze prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Wyjaśnił, że w Poznaniu przebywa kilkadziesiąt tys. „straumatyzowanych uchodźców”.

Nie wszystkie miasta zamierzają się zastosować.

Decyzje o tym, by nie włączać w niedzielę syren alarmowych podjęli także włodarze innych miast, w tym m.in.: prezydenci Lublina, Katowic i Łodzi, Opola, Gorzowa Wielkopolskiego, Krakowa, Olsztyna, Wrocławia, Białegostoku, Torunia i innych, bo lista stale się wydłuża.
w dniu 10 kwietnia o godz. 08.41 na terenie całego województwa zachodniopomorskiego zostaną uruchomione syreny alarmowe wchodzące w skład powiatowych i miejskich systemów ostrzegania i alarmowania.

Zgodnie z przepisami podczas treningu zostanie uruchomiony trzyminutowy ciągły dźwięk syren. W związku z tym, że są to ćwiczenia, mieszkańcy oraz nasi Goście z Ukrainy nie powinni podejmować żadnych czynności -informuje w mailu Michał Ruczyński rzecznik prasowy biura wojewody.

W obliczu trwającej wojny w Ukrainie, nadużywanie tych sygnałów przez rząd i wojewodę, to skrajna nieodpowiedzialność. Dla Ukraińców, którzy znaleźli w Świnoujściu schronienie przed bombardowaniami byłoby to pogłębianie ich traumy, a wśród świnoujścian jedynie zasiałoby poczucie niepewności.

Apelujemy do Prezydenta Świnoujścia Janusza Żmurkiewicza, aby ofiary katastrofy wspomnieć w ciszy i milczeniu. „Oddajmy im hołd z godnością i powagą. W obliczu wojny w Ukrainie i tysięcy uchodźców włączenie syren potęgowałoby traumę wojny, byłoby bolesne dla ludzi uciekających przed dramatem, który symbolizuje dźwięk syren ostrzegających przed bombardowaniem.

Pamiętajmy, że w ostatnich tygodniach ukrywali się oni w swojej ojczyźnie przed bombami najeźdźców w piwnicach i schronach, a sygnał alarmowy za każdym razem przypominał im, że ich zdrowie i życie są realnie zagrożone.

ewyspiarz

Zostaw komentarz

ewyspiarz.info - Serwis Informacyjny.