Prezydent Żmurkiewicz do mera Truskawca: przyjmiemy Waszych mieszkańców

Prezydent Żmurkiewicz do mera Truskawca

30 września 2021 Rada Miasta Świnoujście przyjęła uchwałę w sprawie nawiązania współpracy partnerskiej między Gminą Miasto Świnoujście (Rzeczpospolita Polska) a Gminą Truskawiec (Ukraina). Dziś prezydent Janusz Żmurkiewicz zaproponował merowi Truskawca przyjęcie uchodźców z tego miasta.

Ukraiński Truskawiec jest uzdrowiskiem liczącym około 29 tys. mieszkańców. To jedno z najbardziej znanych uzdrowisk nie tylko na Ukrainie, ale i na całym świecie. Posiada pełną infrastrukturę uzdrowiskową, a w tym nowoczesne zakłady sanatoryjne, wspaniałe pijalnie wód mineralnych, malowniczy i rozległy, 50-hektarowy Park Zdrojowy. Obecnie znalazł się na terytorium wojny.
– Zadzwoniłem dziś do Andreja Kulczyńskiego, mera Truskawca – mówi Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. – Dobrze było usłyszeć jego głos. Dobrze wiedzieć, że jest zdrów i cały. Zaproponowałem przyjęcie w Świnoujściu całych rodzin z uzdrowiska Truskawiec. Dysponujemy odpowiednią bazą noclegową, możemy zorganizować transport mieszkańców Truskawca z polsko-ukraińskiej granicy wprost do Świnoujścia. Odpowiedź ma przyjść za kilka dni.

Nawiązanie współpracy pomiędzy gminami Truskawiec i Świnoujście pozwoli na wymianę doświadczeń między innymi w dziedzinach oświaty, kultury, promocji, turystyki, sportu oraz lecznictwa uzdrowiskowego. Szczegółowe warunki i zasady współpracy zostaną określone w umowie o współpracy partnerskiej.

Tekst: BIK UM Świnoujście
foto. ewyspiarz.info / Ryszard Zabielski
➡️ Śledż nas na Facebooku


Zostaw komentarz

ewyspiarz.info - Serwis Informacyjny.