Strefy Płatnego Parkowania w Świnoujściu

Strefy Płatnego Parkowania

Dostępność miejsc postojowych, oszczędności paliwa marnowanego na krążenie po mieście w poszukiwaniu parkingu, mniej zanieczyszczeń i hałasu, wreszcie: przywrócenie chodników pieszym – to główne korzyści z całorocznej Strefy Płatnego Parkowania w Świnoujściu. Zostanie wprowadzona 1 lipca br., by zwiększyć rotację samochodów, a tym samym dostępność miejsc postojowych w dzielnicy nadmorskiej oraz centrum miasta. W strefie znajdzie się około 1250 miejsc parkingowych.

 

 

====================================================

Uwaga mieszkańcy ulic objętych SPP. Sprzedaż kart abonamentowych odbywać się będzie:

– w Biurze Informacji Turystycznej przy pl. Słowiańskim od 21 czerwca do 25 czerwca br., w godzinach 11.00 – 19.00

– następnie w biurze Strefy Płatnego Parkowania przy ul. Wyszyńskiego 8

Płatność w pierwszych dniach tylko GOTÓWKĄ.

DRUKI WNIOSKÓW:

WNIOSEK O WYDANIE ABONAMENTU DLA MIESZKAŃCA SPP TUTAJ

WNIOSEK O WYDANIE ABONAMENTU DLA MIESZKAŃCA ROZLICZAJĄCEGO PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH W ŚWINOUJŚCIU TUTAJ

WNIOSEK O WYDANIE ABONAMENTU DLA WŁAŚCICIELA POJAZDU HYBRYDOWEGO, KTÓREGO EMISJA CO CO2 NIE PRZEKRACZA 100 g/km TUTAJ

WNIOSEK O WYDANIE ABONAMENTU DLA OSOBY NIEROZLICZAJĄCEJ PODATKU DOCHODOWEGO OD OSÓB FIZYCZNYCH W ŚWINOUJŚCIU TUTAJ

WNIOSEK O WYDANIE KARTY ABONAMENTOWEJ SPECJALNEJ TUTAJ

======================================================

Rosnące  natężenie ruchu w mieście powoduje ograniczenia w parkowaniu pojazdów zarówno dla mieszkańców, jak i gości Świnoujścia. Wprowadzenie całorocznej strefy płatnego parkowania usprawni organizację ruchu, w szczególności w bezpośredniej bliskości obiektów takich jak promenada, ciągi handlowe, muzeum i inne. Wymuszenie rotacji zagwarantuje możliwość zaparkowania pojazdów większej  liczbie kierowców, co powinno wydatnie usprawnić ruch samochodowy na terenie miasta.

Celem realizacji tego elementu polityki parkingowej jest przede wszystkim ułatwienie znalezienia wolnego miejsca postojowego tym, którzy go rzeczywiście potrzebują – tłumaczy Barbara Michalska, Zastępca Prezydenta Świnoujścia. – Opłaty za parkowanie pobiera się po to, aby chętnych do zaparkowania było mniej niż miejsc postojowych. Strefa Płatnego Parkowania spełni swoją rolę, jeśli około dziesięć procent miejsc będzie  wolnych. SPP pozwala też na ochronę miejsc parkingowych dla mieszkańców dzielnic, w których funkcjonuje strefa, a którzy korzystają z abonamentów mieszkańca.

Płatne parkowanie obecne w większości polskich miast nie tylko pozwala zaoszczędzać czas kierowców poszukujących wolnego miejsca postojowego, ale przynosi wiele innych, wymiernych korzyści. Miasta, które już je wprowadziły, notują zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń, pozbywają się problemów nielegalnego parkowania – zwłaszcza w pobliżu skrzyżowań i generują dochody, które można spożytkować dla dobra mieszkańców. W Świnoujściu, odwiedzanym corocznie przez tłumy zmotoryzowanych turystów, to argument nie do pogardzenia.

Wprowadzenie strefy jest warunkiem koniecznym, by inwestorzy zechcieli wybudować parkingi wielopoziomowe  w Świnoujściu. Nie ma się co łudzić, że jakikolwiek inwestor zaryzykuje budowę parkingu w sytuacji, gdy tuż obok można zaparkować za darmo. Wszystkie tego typu parkingi też będą płatne, a bez strefy płatnego parkowania prawdopodobnie żaden nowy nie powstanie. W kontekście powstania tunelu, to bardzo istotna kwestia

Szacunkowo, świnoujską strefą objętych zostanie 1250 miejsc, z czego 562 znajduje się w centrum miasta, zaś 688 w dzielnicy nadmorskiej. SPP będzie funkcjonować od poniedziałku do piątku z wyłączeniem dni świątecznych. Operatorem SPP w Świnoujściu została Indigo Polska, spółka zależna Indigo Infra S.A. , światowego lidera w dziedzinie parkowania i indywidulanej mobilności.

 

SPP wpłynie na poprawę jakości życia w mieście

 

Całoroczna Strefa Płatnego Parkowania została przyjęta Uchwałą Nr XXII/166/2019 Rady Miasta Świnoujście z 3 grudnia 2019 r. Miała zacząć obowiązywać od 1 maja 2020 roku. Jednak wobec sytuacji epidemiologicznej, Prezydent Janusz Żmurkiewicz podjął decyzję o przesunięciu terminu wprowadzania SPP do czasu ustania epidemii koronawirusa. Zbieranie opłat za parkowanie rozpocznie się więc w śródmieściu od 1 lipca br. , w dzielnicy nadmorskiej kilka dni wcześniej.

Rozszerzenie SPP o obszar śródmieścia będzie miało wpływ na poprawę jakości życia w naszym mieście. Z doświadczenia innych miast wiadomo, że po wprowadzeniu SPP zwiększa się liczba dostępnych miejsc parkingowych ponieważ opłaty wymuszają rotację samochodów. W warunkach olbrzymiego deficytu miejsc parkingowych w centrum ta zaleta jest nie do przecenienia.

➡️ czytaj dalej


Zostaw komentarz / Facebook

1 thought on “Strefy Płatnego Parkowania w Świnoujściu

Comments are closed.

Konkurs fotograficzny pn.: „Pochwal się swoim pupilem”

konkurs fotograficzny