Obywatelska Kontrola Wyborów
pomiar prędkości

Świnoujście instaluje w tunelu odcinkowy pomiar prędkości

Zwolnisz do 50 km/h – Świnoujście instaluje w tunelu odcinkowy pomiar prędkości

Przejazd autem przez tunel pod Świną o długości niemal 1,5 kilometra nie powinien zająć więcej niż kilka minut. Oczywiście, kierowcy muszą pamiętać o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego. A tych będzie „pilnował” odcinkowy pomiar prędkości. Dziś Barbara Michalska, Zastępca Prezydenta Świnoujścia podpisała umowę z Waldemarem Matukiewiczem, wiceprezesem zarządu Sprint SA z Olsztyna, która wygrała przetarg na instalację OPP w świnoujskim tunelu.

Przetarg na budowę odcinkowego pomiaru prędkości w tunelu pod Świną odbywał się w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Wpłynęła jedna oferta na kwotę 1 294 344,00 zł brutto. Instalacja zostanie sfinansowana z budżetu gminy.
– Według dostępnych badań, bezpieczeństwo na odcinkach dróg objętych odcinkowym pomiarem prędkości znacząco wzrasta – mówi Zastępca Prezydenta Miasta Barbara Michalska. – Wielu kierowców reaguje na fotoradar, ostro hamując tuż przed nim i natychmiast przyspiesza za urządzeniem. Odcinkowy pomiar prędkości eliminuje ten problem. Poprawia bezpieczeństwo na długim odcinku drogi i co najważniejsze, przyzwyczaja kierowców do jazdy z określoną prędkością.
Sprint SA na potrzeby świnoujskiego tunelu zaprojektuje, wybuduje i dostarczy urządzenia rejestrujące oraz udzieli gwarancji jakości na wykonane prace i urządzenia. Zajmie się serwisowaniem urządzeń, wykonaniem przyłącza energetycznego oraz uzyskaniem niezbędnych pozwoleń administracyjno-prawnych wymaganych do budowy.
– Cieszymy się, że już po raz kolejny będziemy instalować system Odcinkowego Pomiaru Prędkości, który będzie działał w tunelu.

Pierwsze tego typu rozwiązanie oddaliśmy do użytku w tunelu S2 Południowej Obwodnicy Warszawy a następne w tunelu na Zakopiance. Tym razem mamy okazję przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w tunelu pod Świną, co wpłynie bezpośrednio na sprawność transportu w Świnoujściu. Kolejki do przeprawy promowej odchodzą już do historii i miło nam, że możemy stać się częścią nowego etapu w historii miasta – mówi wiceprezes firmy Sprint, Waldemar Matukiewicz.

Odcinkowy pomiar prędkości sprawdzi, z jaką prędkością przejeżdżające pojazdy pokonują tunel (dla samochodów osobowych ograniczenie prędkości będzie wynosić 50 km/h). Na jego początku i końcu umieszczone zostaną kamery, które zarejestrują numer rejestracyjne, typy i marki pojazdów, a także czasy ich wjazdu i wyjazdu. System obliczy czas, który upłynął od chwili minięcia pierwszej kamery, do momentu wyjechania z tunelu. Na tej podstawie wyliczy średnią prędkość przejazdu. Jeśli będzie wyższa niż wyznaczony limit, kierowca otrzyma mandat karny. Urządzenia będą pracować 24 godziny, 7 dni w tygodniu. Odcinkowy Pomiar Prędkości w tunelu pod Świną nie tylko będzie rejestrował przypadki naruszenia prędkości.

Zgodnie z umową, system będzie także gromadził dane statystyczne, jak m.in. liczbę wszystkich przejeżdżających pojazdów, liczbę pojazdów przekraczających dozwoloną prędkość czy liczbę wykonanych zdjęć. Dane o wykroczeniach będą automatycznie szyfrowane i przesyłane do Centralnego Systemu Przetwarzania. OPP ma zostać zainstalowany w terminie 26 tygodni od podpisania umowy.

Tekst: BIK UM Świnoujście

Facebook komentarze
Dopilnujmy, by wybory były uczciwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »