Świnoujście pomaga uchodżcom z Ukrainy. [ZBIÓRKI, AKCJE, POMOC]

Chwała Ukrainie

Z niepokojem i smutkiem obserwujemy zdarzenia będące następstwem bezprawnej agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Samorządy i mieszkańcy miast ruszyli z ogromną pomocą dla Ukraińców.

Mieszkańcy Świnoujścia łączą siły, by im pomóc.
Świnoujski samorząd zgłosił Wojewodzie Zachodniopomorskiemu gotowość przyjęcia uchodźców z Ukrainy w naszej gminie. W tej chwili możemy zabezpieczyć godne warunki do życia dla 30 osób. Wkrótce miejsc, gdzie będziemy mogli przyjąć potrzebujących, pojawi się więcej. Będą mogły trafić do nich wyłącznie te osoby, które najpierw – tuż po przekroczeniu granicy ukraińsko-polskiej – zostały zarejestrowane w punktach recepcyjnych. Do naszego regionu trafią osoby, które zarejestruje wojewoda lubelski. Lokalny punkt recepcyjny znajduje się w Szczecinie przy al. Piastów 40A. I stamtąd wojewoda zachodniopomorski skieruje uchodźców do miejsc, które zgłosiły samorządy. Jeśli trafią do nas, do Świnoujścia, my bierzemy za nich pełną odpowiedzialność. Zapewnimy dach nad głową, żywność i dostęp do wszystkich udogodnień – pisze na swoim profilu prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.

Za sprawy socjalne, czyli zakwaterowanie, wyżywienie itp odpowiadał będzie zastępca prezydenta Paweł Sujka. Prezydent Świnoujścia postanowił wykorzystać doświadczenie pana Marka Niewiarowskiego, który zajmie się koordynacją zbiórek i wielu innych form pomocy, których od mieszkańców Świnoujścia na pewno nie zabraknie.

Również nasz portal „ewyspiarz” rozpoczyna działania mające na celu pomoc najbardziej potrzebującym i poszkodowanym przez działania wojenne. W tym tygodniu uruchamiamy zbiórkę rzeczy oraz artykułów dla uchodźców z Ukrainy i już teraz prosimy Państwa o wsparcie i szczodrość.

Zbiórka będzie prowadzona w sobotę i niedzielę ( 5 i 6 marca ) w godz. od 10.00 do 18. 00.
Zbiórka odbędzie się w wyznaczonym punkcie:

Siedziba Platformy Obywatelskiej
Świnoujście
ul. Monte Casino 16/1

Czy nasza akcja okaże się jednorazowa, czy też trzeba będzie ją powtórzyć, okaże się po waszej szczodrości.

Uwaga! Jeśli chcecie wesprzeć potrzebujących i poszkodowanych przez działania wojenne bez wychodzenia z domu wystarczy umówić się telefonicznie na odbiór przygotowanych rzeczy (tel. 795-830-586).

W ramach akcji zbierane są najbardziej potrzebne rzeczy:
W tej chwili są potrzebne:
🚑Środki medyczne:
witaminy, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na kaszel i przeziębienie
🛁Środki higieny i czystości:
· Płyny do kąpieli/pod prysznic/mydło
· Dezodoranty
· Pasta do zębów
· Szczoteczki do zębów
· Grzebienie
· Bielizna damska, męska, dziecięca
· Podpaski
· Pampersy
· Pieluchy dla dorosłych
· Papier toaletowy i ręczniki papierowe
· Ręczniki (w tym z mikrofibry)
· Worki na śmieci
· Środki dezynfekujące/alkohol do dezynfekcji
· Maski filtrujące lub jednora
🍽 Żywność:
· woda
· żywność do szybkiego przygotowania (instant)
· batony (w tym energetyczne),
· bakalie, orzechy,
· konserwy,
· makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania
· narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerze głębokie, łyżki, widelce, noże, szkło (silikon spożywczy lub plastik)
Koce zwykłe i termiczne
Śpiwory
Podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej
Materace

Zgromadzone dary zostaną przekazane do Urzędu Miasta Świnoujście, który jest głównym koordynatorem i zadba by ta pomoc docierała do właściwych odbiorców.

Zostaw komentarz

ewyspiarz.info - Serwis Informacyjny.