Obywatelska Kontrola Wyborów
PiS sfinansował budowę tunelu

To rząd PiS sfinansował budowę tunelu w Świnoujściu?!

Im bliżej otwarcia tunelu, tym bardziej nasila się dyskusja między politykami, samorządowcami i zainteresowanymi obywatelami w sieci na temat tego, kto ma większe zasługi dla powstania tej inwestycji. Czyli które rządy się bardziej przyczyniły: te z czasów koalicji Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego czy Zjednoczonej Prawicy.

„Projekt, na który Donald Tusk w czasie swoich rządów (…) nie mógł znaleźć pieniędzy” – powiedział o budowie tunelu pod cieśniną Świna dziennikarz TVP Info. I sugerował, że zbudowano go, bo to rząd PiS pieniądze wysupłał.
Dziennikarz TVP Info mówił dalej, że prace nad budową tunelu przyspieszyły po tym, jak w 2015 r. władzę w Polsce przejęło Prawo i Sprawiedliwość, czyli – jak to ujął – po „erze >>pieniędzy nie ma i nie będzie<<„. O tym, że były to jednocześnie czasy już po kryzysie finansowym z lat 2008-2010, nie wspominał. Sugerował jednocześnie, wymieniając też inne sztandarowe inwestycje z czasów rządów PiS, że to obecny rząd wygospodarował pieniądze na budowę tunelu. Bo wymieniał ją jednych tchem z inwestycjami rzeczywiście finansowanymi z budżetu centralnego. Ale akurat budowa tunelu pod Świną taką inwestycją nie jest. Przypomniała to zresztą sama Komisja Europejska. Przedstawicielstwo KE w Polsce na Twitterze wymieniło krótką listę dostarczycieli funduszy. „Finansowanie tunelu w Świnoujściu: 85% #FunduszeUE, 15% samorząd miasta. Razem 100%” – głosi komentarz do fragmentu programu „#Jedziemy”. Obecny rząd będzie chciał prawdopodobnie w związku ze zbliżającymi się wyborami chwalić się inwestycją, której budowy zakończy się za jego kadencji. Zarówno premier Mateusz Morawiecki, jak i prezydent Andrzej Duda nazywali już ten tunel „naszą inwestycją”.

Tweet Beaty Mazurek z 18 kwietnia na ten temat (z podkreśleniem: “Jesteśmy wiarygodni”).

O tunelu mówił również prezydent Andrzej Duda. We wrześniu 2021 roku mówił o przekopie pod Świną z dumą, jako o realizowanym właśnie pomyśle z własnej kampanii wyborczej
23 kwietnia premier Mateusz Morawiecki, gdy gościł w województwie lubuskim wymienił tunel pod Świną jako “naszą (czyli jego rządu – red.) inwestycję” – co wywołało dyskusję.

Swoje dwa grosze do dyskusji dołożyła również radna Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Małgorzata Jacyna-Witt:
– Dyskusja o tunelu do Świnoujścia jest prosta: Tunel był? Nie było. Tunel jest. Jest. Koniec dyskusji – napisała na Twitterze Jacyna-Witt

Przypomnijmy, że na każdym z etapów planowania i powstawania tunelu kluczową rolę odgrywały lokalne władze, a całość środków na jego budowę pochodziła z unijnych (85%) i samorządowych środków (15%). Mimo to politycy obozu Zjednoczonej Prawicy wielokrotnie podkreślali swoje zasługi dla tej inwestycji.

foto. ewyspiarz.info / Ryszard Zabielski
➡️ Śledż nas na Facebooku | ewyspiarz.info


Facebook komentarze
Dopilnujmy, by wybory były uczciwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »