Fot. UM Świnoujście, Hanna Nowak - Lachowska

Tunelem w Świnoujściu po raz pierwszy przejechały autobusy [FILM]

Zbliża się otwarcie wielkiego tunelu, który połączy drogą lądową centrum Świnoujścia z resztą kraju. Wiceprezydent miasta poinformowała, że po raz pierwszy trasą przejechały autobusy miejskie.

“Nasze dwa miejskie autobusy przejechały tunelem pod Świną z wyspy Uznam na Wolin i z powrotem” – powiedziała wiceprezydent Barbara Michalska.

W tunelu trwają już ostatnie prace, choć nie wiadomo jeszcze do końca, kiedy będą mogły tamtędy przejechać zwykłe samochody. Prawdopodobnie stanie się to już w połowie czerwcu, choć jeszcze niedawno były plany, by otworzyć go w maju. Inwestycja łącznie pochłonie ok. 900 mln zł, większość z tej kwoty pochodzi ze środków unijnych.

W ubiegły piątek, 21 kwietnia, autobusy komunikacji miejskiej po raz pierwszy przetestowały nowy podwodny tunel, łączący wyspy Uznam i Wolin w Świnoujściu. Obecnie przechodzi tunel wszystkie niezbędne testy i próby. Jedną z części tego zadania są testy autobusów miejskich, które mają kursować tunelem po jego otwarciu.Bezpieczeństwa w tunelu będzie strzegł m.in. odcinkowy pomiar prędkości.

Tunel pod Świną, którego budowa zmierza już do finału, będzie najdłuższą przeprawą podwodną w Polsce. Razem z drogami dojazdowymi ma mieć 3,2 kilometra długości, z tego część tunelowa wydrążona przez maszynę TBM to ok. 1,5 km. Nowe połączenie zastąpi przeprawę promową i istotnie skróci czas podróży między wyspami Wolin i Uznam.

Fot. UM Świnoujście

Facebook komentarze
Translate »