Obywatelska Kontrola Wyborów
UE chce monitorować

UE chce monitorować rozmowy dzieci w sieci.

Rozmowy w internecie pod nadzorem władz? Znaczna większość, bo 80 proc. młodych ludzi z kilkunastu państw członkowskich UE nie czułoby się z tym komfortowo. Nawet jeśli miałoby to wpłynąć na ich bezpieczeństwo w sieci.
Wyniki badania pojawiają się w ważnym momencie – Parlament Europejski negocjuje właśnie wniosek Komisji Europejskiej „ustanawiający przepisy dotyczące zapobiegania i zwalczania seksualnego wykorzystywania dzieci”.

Konsultacje objęły ponad 8 tys. młodych ludzi w wieku od 13 do 17 lat we Francji, Niemczech, Holandii, Belgii, Czechach, Hiszpanii, Austrii, Szwecji, Włoszech, Polsce, Węgrzech, Słowacji i Grecji.

Większość młodych, bo 66 proc. respondentów nie zgadza się, aby dostawcy internetu monitorowali ich komunikację cyfrową pod kątem podejrzanych treści.

Natomiast 56 proc. pytanych uważa, że ich anonimowość jest kluczowa dla aktywizmu i organizowania się politycznie wśród rówieśników.

Monitorowanie rozmów w sieci jako najlepsza metoda ochrony przed nadużyciami w internecie? Prawie nikt tak nie uważa. „Za” jest jedynie 2 proc. pytanych.

Co trzecia osoba biorąca udział w sondażu używa komunikatorów lub aplikacji randkowych do wysyłania intymnych zdjęć. Większość zankietowanych (67 proc.) korzysta z szyfrowanej komunikacji na aplikacjach takich jak WhatsApp czy Signal.

W 2022 roku Komisja Europejska zaproponowała rozporządzenie „ustanawiające przepisy mające na celu zapobieganie i zwalczanie seksualnego wykorzystywania dzieci”. Dotyczyło materiałów online, w tym środków, które zagrażają bezpiecznej komunikacji. Proponowane prawo obiecuje chronić dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym za pomocą łamania zaszyfrowanych rozmów.

Eksperci wskazują jednak, że osłabienie szyfrowania zmieni internet w przestrzeń niebezpieczną dla prywatności, bezpieczeństwa i swobody wypowiedzi każdego człowieka. Dotyczy to również dzieci, które te przepisy mają chronić.

Organizacja Narodów Zjednoczonych i UNICEF stwierdzają, że prywatność w sieci ma zasadnicze znaczenie dla rozwoju młodych ludzi i ich autoekspresji – a dzieci nie powinny być poddawane powszechnemu nadzorowi.

źródło: 300gospodarka.pl

Facebook komentarze
Dopilnujmy, by wybory były uczciwe.

About wyspiarz

Polecany

trzy kubki

Międzyzdroje | Uwaga na trzy kubki

Na terenie Międzyzdrojów pojawiły się w ostatnich dniach plakaty ostrzegające turystów przyjeżdżających nad morze przed …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »