W niecodziennej scenerii odbyła się Noc Muzeów w Świnoujściu. Włodarze miasta postanowili rozstać się z tradycją i zorganizowali dla mieszkańców i przebywających gości w tym znanym mieście uzdrowiskowym wiele atrakcji w basenie północnym, który na przełomie XIX i XX wieku był stocznią. Do dziś zachował się wyjątkowy i cenny zespół zabytków, w którym zachowało się szereg zabytkowych budynków, które cały czas czekają na zagospodarowanie.
To był wieczór pełen historii, kolorowych iluminacji, zabawy, a także poważnych rozmów o przyszłości miasta.
Jedną z atrakcji tegorocznej Nocy Muzeów w Świnoujściu była prezentacja legendarnego holownika MV „Kuna” z 1884 roku – najstarszej wciąż czynnej jednostki tego typu na świecie. Ten zabytkowy lodołamacz, który przetrwał dwie wojny światowe i ponad 140 lat żeglugi, która zacumowała przy Basenie Północnym, gdzie mieszkańcy i goście mieli okazję z bliska podziwiać i poznać jego niezwykłą historię.
![]() |
![]() |
MV „Kuna” została zbudowana w 1884 roku w stoczni Danziger Schiffswerft & Kesselschmiede Feliks Devrient & Co. w Gdańsku. Jako parowy lodołamacz Ferse (taka była pierwotna nazwa jednostki) służyła początkowo Prusom na Wiśle. Później statek zmieniał bandery – pływał dla władz Wolnego Miasta Gdańska, w czasie wojny dla III Rzeszy (pod nazwą Marder), tuż po wojnie dla Brytyjczyków w Hamburgu, by w 1947 roku trafić do Polski.