W Świnoujściu wydrążono już blisko 150 metrów tunelu

Budowa tunelu w Świnoujściu

Na wyspie Uznam TBM Wyspiarka przebiła się już przez ścianę czołową w szybie startowym i układa kolejne pierścienie tunelu. Do 11 kwietnia zamontowano 99 docelowych, czyli gotowych jest 148,5 metrów tunelu. Zgodnie z harmonogramem za około pół roku maszyna powinna przebić się pod dnem Świny i dotrzeć na wyspę Wolin, gdzie przygotowywana jest komora do jej odbioru.

Obudowa tunelu będzie składała się z 785 pierścieni, a każdy z nich z 8 elementów.

Jeden pierścień – w zależności od wielkości – będzie ważył od 75 do 100 ton.

– Każdy dzień pracy Wyspiarki, każdy kolejny zamontowany pierścień, przybliżają nas do zrealizowania wielkiego marzenia nie tylko świnoujścian – mówi Janusz Żmurkiewicz, Prezydent Miasta Świnoujście. – Stałe połączenie pomiędzy wyspami Uznam i Wolin otworzy nową kartę w historii Świnoujścia.

Jak wygląda proces drążenia tunelu?

TBM Wyspiarka może drążyć maksymalnie 6 cm na minutę, co z uwzględnieniem wszystkich niezbędnych operacji technologicznych, daje około 10 metrów na dobę.

Jednocześnie ze specjalnych pierścieni układa za sobą kolejne elementy obudowy tunelu, który w przekroju kołowym i szerokości wewnątrz ma 12 metrów. Elementy pierścieni są produkowane w zakładzie prefabrykacji na terenie budowy.

➡️ czytaj dalej


Zostaw komentarz / Facebook