Warszów, węzeł przesiadkowy

Warszów, węzeł przesiadkowy. Ruszył nowy dworzec.

Od dziś (piątek 28 kwietnia 2023) miejskie autobusy odjeżdżają z nowego dworca przy przeprawie promowej. Godziny kursowania oraz trasy nie ulegają zmianie. Na pierwszych kilkudziesięciu pasażerów czekała słodka niespodzianka. Na dworzec wróciły także taksówki.
Dworzec zyskał nowy, estetyczny wygląd, a przede wszystkim teren stał się bardziej otwarty na wodę i przepływające nią statki. W miejscu, gdzie kiedyś stał rząd autobusów i busów, które zupełnie zasłaniały widok na wodę, dziś są klomby i ławki. Co prawa zieleń musi jeszcze trochę podrosnąć, ale wkrótce to miejsce nie będzie już betonową pustynią, tylko otoczeniem przyjaznym korzystającym z niego pasażerom.
Nowy dworzec to także wizytówka miasta, miejsce, które jako pierwsze widzą pasażerowie wychodzący z dworca kolejowego. Teraz zaraz po wyjściu, patrząc na wodę i statki, będą mogli poczuć morski charakter naszego miasta.
Nowoczesny budynek dworcowej poczekalni wyposażony jest (zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz) w tablice świetle informujące o godzinach odjazdu poszczególnych autobusów miejskich.
Przy samej ulicy Dworcowej powstały miejsca dla samochodów typu Kiss & Ride, czyli takie do krótkiego postoju, spotykane zwłaszcza właśnie przy dworcach, centrach przesiadkowych czy szkołach. Wymieniono sieci biegnące pod jezdnią oraz całą nawierzchnię placu, chodników i jezdni. Zamontowano nowe oświetlenie ledowe.
To drugi etap „Budowy infrastruktury związanej z modernizacją węzła przesiadkowego kolejowo – promowo – autobusowego w Świnoujściu”. W pierwszym, w połowie ubiegłego roku, powstał nowy parking na 125 miejsc przy ulicy Barlickiego (wjazd od ulicy Okólnej). Drugi to właśnie przebudowa dworca autobusowego wraz z przebudową części ulicy Dworcowej. Projekt pn. „Budowa infrastruktury związanej z modernizacją węzła przesiadkowego kolejowo – promowo – autobusowego w Świnoujściu” jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014 – 2020. Kwota dofinansowania to niemal 10,5 mln złotych. Natomiast całkowity koszt obu zadań, czyli budowa parkingu i przebudowa dworca to 14 mln zł.
Info i fot. BIK UM Świnoujście

Facebook komentarze
Translate »